Czym jest mała architektura miejska?

Każde miasto ma swój niepowtarzalny klimat. Wpływ ma na to wiele czynników. Zazwyczaj kształtują obraz miasta duże budynki, wieżowce i biurowce. Często jednak niewielki i niepozorne dodatki idealnie uzupełniają cały krajobraz, tworząc jedną wspólną przestrzeń. Za takie małe dodatki odpowiada mała architektura miejska.

Czym jest mała architektura miejska?

Najprościej ją zdefiniować określając ją jako zespół niewielkich obiektów budowlanych, które mają duży wpływ na to jak odbierana jest przestrzeń przez innych użytkowników. Bardzo często właśnie dobrze dopasowane i dobrane elementy małej architektury powodują, że konkretne miejsce nabiera wyglądu i charakteru. Bardzo ważne w przypadku małej architektury jest to, że musi pełnić ona również rolę funkcjonalną.

Zastanawiasz się jakie są elementy małej architektury miejskiej? Może tym być niemalże wszystko. W przypadku miasta będą to dobrze zaprojektowane elementy takie jak ławki, donice i klomby z kwiatami, tablice, wiaty czy też place zabaw. Każdy z tych elementów pełni konkretne funkcje, ale również może być ozdobą danego miejsca, mogą z powodzeniem ożywić okolice, tchnąć w nią nowego ducha, sprawić, że stanie się ona wyjątkowa i nabierze wyrazu. Jak widać mała architektura miejska jest wszędzie i ma bardzo duży wpływ na wygląd każdego miasta.

Udostępnij: