Jak wygląda proces projektowania form wtryskowych?

Proces formowania wtryskowego jest zabiegiem technologicznym, w którym ciekłe tworzywo jest wtryskiwane do formy wtryskowe, gdzie następnie zastyga, tworząc tzw. wypraskę. Formy wtryskowe są bardzo istotnym elementem tego procesu, ponieważ to właśnie one pozwalają na uzyskanie powtarzalnego wyrobu o zadanym kształcie i wymiarach.

Proces projektowania formy wtryskowej

Formy wtryskowe można podzielić w zależności od ilości gniazd formujących na formy jedno oraz wielogniazdowe. Inny sposób podziału obejmuje podział na formy z jedną oraz dwoma płaszczyznami podziału. W zależności od projektu układu wlewowego formy wtryskowe dzielą się natomiast na gorącokanałowe oraz zimnokanałowe. Każdy z tych aspektów ma duże znacznie w procesie projektowania form wtryskowych.

Przygotowanie formy wtryskowej rozpoczyna się od wykonania jej modelu w programie 3D. Mając gotowy projekt 3D można dopracować szczegóły z klientem. Szczegóły dotyczą kwestii ilości gniazd czy rodzaju kanałów. Kiedy wszystkie ustalenia zostaną poczynione modele form wtryskowych mogą zostać wgrane do obrabiarki i wykonane w wybranym materiale, zazwyczaj jest to stal narzędziowa dobrej jakości. Ostatni etap testowania formy wtryskowe przechodzą już u klienta, gdzie są składane na docelowych stanowiskach, a następnie wykonuje się na nich wtryski próbne

Udostępnij: