Jak dbać o moskitierę, aby długo i skutecznie służyła?

Coraz częściej decydujemy się na montowanie w oknach moskitier. Jest to skuteczna metoda zabezpieczania domu przed niechcianymi owadami. Dzięki takiej ochronie, możemy cieszyć się niezakłóconym snem i świeżym powietrzem w letnie, upalne noce. Jak dbać o moskitierę, aby długo i skutecznie służyła?

Bez względu na rodzaj siatki jaki mamy w oknach, początek zimy to najlepszy czas na zadbanie o jej kondycję. Zawsze należy pamiętać o jej wyciągnięciu z okna na ten okres, nawet mimo faktu, że nowoczesne moskitiery wykonane są z trwałego włókna węglowego. Pozostawienie jej na mrozie może doprowadzić do uszkodzenia ponieważ osadzające się krople wody będą zamarzać w ujemnej temperaturze. Po kilku sezonach spowoduje to zmniejszenie elastyczności włókien i w konsekwencji doprowadzi do pękania siatki i tworzenia się w niej dziur. 

Moskitiera ramkowa – czyszczenie

Pamiętajmy, że siatki zamontowane są od zewnętrznej strony okna, więc łatwo osiada na nich brud i kurz. Na szczęście czyszczenie moskitiery jest banalnie proste i nie wymaga stosowania specjalistycznych środków chemicznych. Moskitiera ramkowa jest łatwa w demontażu – zwykle montowana nieinwazyjnie na obrotowych uchwytach, które wystarczy odkręcić. Po wyjęciu jej z okna, trzeba siatkę zwilżyć i z pomocą gąbki dobrze namydlić. Końcowym krokiem jest opłukanie moskitiery. Można do tego celu wykorzystać wąż ogrodowy lub prysznic. Następnie siatkę suszymy i chowamy w suche miejsce, aż do następnego sezonu.

Skuteczną ochronę przed owadami zapewni tylko moskitiera dobrze dopasowana do okna i regularnie czyszczona. Zakurzona, potargana siatka będzie nieestetycznie wyglądała, a przede wszystkim wpuści do środka domu zbyt mało światła, a zbyt dużo owadów. Prawidłowa pielęgnacja moskitiery gwarantuje jej wielokrotne wykorzystanie.

Udostępnij: