Do czego potrzebne jest cynkowanie?

Cynkowanie to proces nakładania ochronnej powłoki cynkowej na stal lub żelazo w celu zapobieżenia przedwczesnej rdzy i korozji. Zwolennicy stali ocynkowanej, którzy mogą ją wykorzystać na przykład do budowy lub naprawy konstrukcji stalowych, korzystają z niższych kosztów konserwacji i napraw dzięki jej specjalnym właściwościom.

Co to jest galwanizacja?

Bez ochrony, stal z czasem rdzewieje z powodu warunków atmosferycznych. Stopień rdzy będzie zależał od środowiska, w którym znajduje się produkt. Rdza jest tlenkiem żelaza (zazwyczaj czerwonym tlenkiem), który powstaje w wyniku reakcji redukcji i utleniania żelaza i tlenu w obecności wody lub wilgoci z powietrza. Istnieją metody ochronne, takie jak malowanie lub powlekanie tworzywem sztucznym, ale metody te mają wady. W przypadku uszkodzenia, fragmenty stali zardzewieją, a powłoka ochronna odpadnie, co sprawia, że tego typu zabezpieczenia są nietrwałe i zawodne (zawsze wymagają stałej konserwacji).

Jedną z lepszych metod ochrony materiałów stalowych przed korozją jest cynkowanie ogniowe. W procesie cynkowania ogniowego wszystkie powierzchnie materiału są zanurzane w roztopionym cynku i całkowicie nim pokrywane. Korozja cynku jest bardzo powolna, co przedłuża jego żywotność, a jednocześnie chroni metal podstawowy. Ze względu na stop cynku z żelazem, występuje ochrona katodowa. Dzięki temu małe obszary stali, które mogą być odsłonięte w wyniku uszkodzenia, nie są narażone na działanie rdzy. 

Udostępnij: