Badanie gruntu jest ważne!

Grunt jest najważniejszym elementem konstrukcji budynku – to na nim opiera się cały ciężar budowli. Jedną z pierwszych czynności, o której nie każdy wie, a którą należy wykonać przed rozpoczęciem budowy domu, jest badanie gruntu pod budowę domu. Dlaczego jest takie istotne? Aby odpowiednio zaprojektować budynek i zapobiec jego ewentualnym, późniejszym uszkodzeniom.

Na czym polega badanie gruntu pod budowę domu?

Wykonanie badania gruntu pod przyszłą budowę, zalecane jest jeszcze przed zakupem działki – by mieć pewność, że nadaje się ona pod budowę wymarzonego domu. Aby zaprojektować budynek i wybrać odpowiednią metodę jego budowy, musimy wiedzieć z jakim podłożem mamy do czynienia – jaka jest struktura gruntu, jaki jest poziom wód gruntowych na danym terenie i co ukrywa się pod warstwą trawy.

Do zbadania ziemi, na której chcemy rozpocząć budowę, warto zatrudnić geotechnika lub geologa z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Fachowiec przeprowadzi badania i sprawdzi stan gleby – oceni jej strukturę i parametry wytrzymałościowa, a przede wszystkim ostrzeże nas przed ewentualnymi zagrożeniami, takimi jak osuwiska czy wysoki poziom wód gruntowych. Posiadane uprawnienia pozwolą mu na wystawienie ekspertyzy dotyczącej specyfiki gruntu, która w przyszłości ułatwi zaplanowanie posadowienia budynku i pozwoli wybrać najodpowiedniejszy rodzaj fundamentów.

Udostępnij: