Rury bez szwu

Rury bez szwu wykorzystywane są szeroko w miejscach, w których niezbędna jest ponadprzeciętna wytrzymałość zbudowanej instalacji. O właściwościach tego rodzaju rur decyduje przede wszystkim sposób ich produkcji, niewymagający zgrzewania. Dzięki temu znajdują zastosowanie przy instalacjach wysokociśnieniowych, gwarantując im najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Rury stalowe bez szwu w powszechnym zastosowaniu znalazły się dopiero od 1890 roku. Od tego czasu spotkać je można zarówno w przemyśle, jako elementy sieci np. ciepłowniczych, ale także w konstrukcjach rowerowych, samochodowych czy samolotowych. Dzięki wytrzymałości służą także do produkcji broni.

Rura bez szwu

Rura bez szwu, dzięki ogromnej wytrzymałości, znajduje zastosowanie w tych gałęziach przemysłu, w których wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa tworzonej sieci. Mowa przede wszystkim o gazociągach czy ropociągach. W tym przypadku nie można stosować rur ze szwem, z uwagi na możliwość ich rozszczelnienia na skutek działania wysokiego ciśnienia transportowanej substancji.

Co wpływa na tak dużą wytrzymałość rury bez szwu? Jak już wspomnieliśmy – sposób jej produkcji. Tworzone są w wyniku ogrzewania wlewek i ich dziurawienia, walcem roboczym. Dzięki temu można wykonać różne kształty rur – odpowiednie do konkretnego zastosowania. Warto pamiętać, że aby rury stalowe bez szwu cechowały się wyjątkową odpornością, niezbędne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz wykorzystanie odpowiedniej metody walcowania.

Udostępnij: