Jak w prosty sposób mierzyć zapylenie i dlaczego warto to robić?

W warunkach silnego uprzemysłowienia, coraz ważniejszą staje się troska o niski poziom zapylenia. Szczególnie podczas produkcji, cząstki pyłu unoszą się stanowiąc zagrożenie dla wdychających go pracowników. Również w bliskiej odległości od zakładu mieszkańcy mogą skarżyć się na zapylenie. Jak to sprawdzić?

Jak mierzyć zapylenie?

W zależności od tego jak rozprzestrzeniają się czynniki pyłowe, pomiar zapylenia może przyjmować różne formy. Ważne jest, aby zbadać wielkość cząsteczek pyłu. Od ich wielkości zależeć może jego szkodliwość. Zapylenie należy mierzyć nie tylko w bezpośrednim otoczeniu pracowników, ale również w przewodach wentylacyjnych. Czyni się to ze względu na możliwość przedostawania się pyłów do innych pomieszczeń zakładu. Również dlatego ważna jest wieloetapowość pomiaru zapylenia. Zapewnia ona zbadanie wszystkich frakcji pyłu, co jest niezbędne dla zapewnienia zdrowia pracowników.

Skutecznym i nowoczesnym sposobem na sprawdzenie zapylenia jest pyłomierz. Pomiar zapylenia za pomocą pyłomierza jest niezwykle prosty. Mogą być to urządzenia stacjonarne, lub przenośne. Na szczególne zainteresowanie zasługują te drugie. Dzięki swojej mobilności, mogą być one używane w każdym miejscu. Sprawia to, że za ich pomocą można monitorować nie tylko zakłady pracy, ale również kominy. Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym. 

Udostępnij: