Kotły gazowe

Jeśli niedawno wymieniałeś samochód, z pewnością wiesz, że nawet nowszy model podstawowy jest pełen gadżetów i udogodnień. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że w ciągu ostatniej dekady technologia ogrzewania domowego rozwinęła się w podobny sposób. Dobra wiadomość jest taka, że udoskonalenia w samych kotłach gazowych, które są imponujące, zostały z nawiązką uzupełnione o innowacje w świecie sterowania ogrzewaniem. W rezultacie, przy odpowiednim wyborze, użytkownik otrzymuje system, który jest nie tylko tańszy w eksploatacji, ale również łatwiejszy w obsłudze.

Co więcej, w 2005 roku wprowadzono obowiązek, aby wszystkie kotły gazowe montowane w domach, zarówno w nowych instalacjach, jak i przy wymianie, były kotłami kondensacyjnymi (od 2007 roku również kotłami olejowymi). Są one bardziej wydajne – ponieważ mogą odzyskiwać ciepło utajone zawarte w gazach odlotowych – i nadają się do wszystkich domów.

Kotły gazowe – właściwy rozmiar

Kiedyś powszechną praktyką było przewymiarowanie kotłów o około 20%, ale obecnie uważa się to za marnotrawstwo, dlatego ważne jest określenie właściwego rozmiaru kotła dla danego domu. Wielkość ta jest określana na podstawie obliczeń strat ciepła i zależy od wielkości domu, użytych materiałów, poziomu izolacji i szczelności, a także zapotrzebowania na ciepłą wodę. Obliczenia te może wykonać instalator, ale można też skorzystać z bezpłatnego kalkulatora internetowego. Gdy już znasz zapotrzebowanie na ciepło każdego pomieszczenia w kilowatach, możesz dobrać wielkość emiterów grzewczych – tj. grzejników lub ogrzewania podłogowego – wtedy będziesz wiedział, że kocioł, który kupisz, będzie wystarczająco duży, aby efektywnie ogrzewać cały system.

Przed pojawieniem się kotła kondensacyjnego, ciepło zawarte w produktach spalania, które wydostawały się z kotła – o temperaturze dochodzącej do około 180°C – było po prostu marnowane. Kotły gazowe zostały zaprojektowane tak, aby wydobyć jak najwięcej energii cieplnej zawartej w paliwie i zamienić ją w ciepło użytkowe, które można wykorzystać do ogrzania domu. Oznacza to, że spalają one mniej paliwa przy tej samej ilości ogrzewania? Od 2005 r. kotły kondensacyjne są obowiązkowe w przepisach budowlanych dla nowych domowych kotłów centralnego ogrzewania.

Udostępnij: