Fumigacja drewna i palet

Fumigacja drewna, inaczej zwana gazowaniem, to zabieg pozwalający na usunięcie szkodników nawet z najgłębszych warstw elementów drewnianych. Kojarzony jest przede wszystkim z obiektami zabytkowymi, w których – dla ochrony budynków – przeprowadzanie okresowej fumigacji jest niezbędne. Usługa ta ma jednak znacznie szersze zastosowanie, przede wszystkim w branży związanej z opakowaniami drewnianymi.

Niektóre z krajów wymagają, aby przy wwozie na ich obszar towarów drewnianych oraz opakowań wykonanych z tego surowca, wszystkie elementy drewniane posiadały certyfikat fumigacji. To działanie prewencyjne, zapobiegające przenoszeniu szkodników, które naturalnie w niektórych krajach nie występują. Dlatego też fumigacja palet jest zabiegiem koniecznym, aby możliwe było realizowanie obrotu towarowego w ruchu międzynarodowym.

Fumigacja palet

Wspomnieliśmy, dlaczego fumigacja palet jest konieczna. Warto natomiast przybliżyć, jak odbywa się ten zabieg oraz, jakie dokumenty potwierdzają jej wykonanie. Elementy drewniane gazowane są fumigantem, penetrującym strukturę materiału. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się szkodników, nie tylko dorosłych, ale także larw. Żadna inna metoda nie wykazuje się tak dużą efektywnością.

Fumigacja palet oraz innych elementów drewnianych, które mają zostać przewiezione poza granice kraju, musi być udokumentowana. Kluczowe w tym przypadku jest oznaczenie wypalane na palecie, informujące nie tylko o fakcie wykonania gazowania, ale także o sposobie jego realizacji. Znaczniki te mogą być umieszczone jedynie przez uprawniony podmiot, zawodowo zajmujący się fumigacją.

Zwalczanie szkodników drewna wymaga determinacji oraz zastosowania metod, zapewniających najwyższą skuteczność. Fumigacja drewna pozwala wyeliminować insekty, bytujące nawet w głębokich warstwach materiału. Wykonywana jest nie tylko w budynkach o drewnianej konstrukcji, ale obejmuje także opakowania przeznaczone do transportu międzynarodowego.

Udostępnij: