Azjatyckie słodycze – ciasteczka

Od kilku lat na Zachodzie, w tym w naszym kraju, panuje wielki boom na Azję. Popularnością cieszy się nie tylko KPOP, Visual-Kei, mangi, anime, K- i Jdramy czy azjatycka pielęgnacka i moda, ale także jedzenie! Azjatyckie słodycze są jednak zupełnie inne od tych, które znamy i mogą spowodować szok kulturowy! Czym charakteryzują się typowe azjatyckie słodycze? Jakie smaki dominują? Czy azjatyckie ciastka przypominają europejskie?

Jak nie czekolada, to co?

Przede wszystkim wiedzieć należy, że we Wschodniej Azji czekolada bardzo długo, praktycznie do wieku XX nie była znana większości społeczeństwa. Także zupełnie odmienne uwarunkowania geograficzne i przyrodnicze wpłynęły na  powstanie zupełnie innych deserowych smaków. Azjatyckie słodycze w niczym nie przypominają europejskich. Kluczowymi smakami są: zielona herbata, mango i czerwona fasola i to one definiują smak azjatyckich słodyczy. Zarówno w Chinach, jak i w Korei popularne są wypieki z pastą z czerwonej fasoli lub sama pasta z czerwonej fasoli sprzedawana jako miękki batonik. To z nią tradycyjnie wypiekało się ciastka księżycowe – tradycyjny chiński przysmak na Księzycowy Nowy Rok. Obecnie jednak można bezproblemowo je kupić w innych smakach.

Wśród azjatyckich słodyczy popularne są również charakterystyczne ciasteczka w formie patyczków oblane polewą, dostępne w wielu różnych smakach (np. zielonej herbaty!) Pocky/Pepero (w zależności od tego czy to wyrób japoński, czy koreański) są na liście obowiązkowych do spróbowania azjatyckich słodyczy! Równie charakterystyczne są tradycyjne, japońskie ryżowe ciastka mochi (moći). Mają one konsystencję przypominającą galaretkę i obecnie również oferują wiele smaków, w tym klasyczne: mango oraz czerwona fasola. Zazwyczaj obtaczane są w sojowym proszku lub czarnym sezamie.

Udostępnij: