Proces kremacji – na czym polega?
Śmierć to bardzo trudny czas dla rodziny. Potrzeba bliskości, poczucie bezsilności. W obecnej chwili nic więcej nie można już zrobić, jak pożegnać się z kimś bliskim i godnie pozwolić mu odejść.
Proces kremacji
W obecnej chwili w Polsce istnieją dwie możliwości pochówku, tradycyjny pogrzeb oraz kremacja. Od kilku lat spopielenie ciała jest coraz bardziej popularne, wybierane często ze względu na dużo mniejsze koszta pogrzebu. Proces ten jest bardzo złożony, w ofercie zakładów pogrzebowych można coraz częściej odnaleźć usługę spopielenia zwłok.
W zależności od rejonu Polski ceny są różne, warto dopytać się o szczegóły. Kremację poprzedza przygotowanie zmarłego do pochówku, najbliżsi mogą pożegnać się ze zmarłym na terenie zakładu pogrzebowego. Podobnie jak w czasie tradycyjnego pogrzebu ciało jest myte, ubierane. Trumna do kremacji z ciałem umieszczana jest w specjalnym piecu. Spalanie zwłok przeprowadzane jest w bardzo wysokiej temperaturze w czasie około 2 godzin. Na koniec rodzina otrzymuje popiół zmarłego, który umieszczany jest w urnie, wcześniej wybranej przez najbliższych.
Decydując się na kremację należy pamiętać, że ciało najbliższej osoby musi być pozbawione wszelkich elementów metalowych, układne jest w specjalnej trumnie do kremacji. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje tekturowe oraz sosnowe. Rodzina często decyduje się na trumnę do kremacji z drewna, jest to według najbliższych osób bardziej godziny pochówek.
Trumna do kremacji to nowoczesne rozwiązanie, jednak dużo tańsze niż tradycyjny pogrzeb, a godność ludzka jest w pełni zachowana.